Strona festiwalu Jazz w Ruinach korzysta z plików cookies w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania zawartości strony. Możesz sam określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. (zamknij).

(sprawdź jak - mozilla firefox) (sprawdź jak - chrome) (sprawdź jak - internet explorer)

(zaakceptuj i zamknij)

 
 
Logotyp
Jazz w Ruinach 2019

15 Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach doszedł do skutku, chociaż … w zupełnie innej lokalizacji.

 

648

Czy to oznacza, że coś się zmienia w idei festiwalu. Nie, akurat tutaj nic się nie zmieni. Dlaczego?

Organizatorem, już po raz piętnasty, jest najstarsze stowarzyszenie jazzowe w kraju, czyli Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club.


I jako organizator wierzymy głęboko w sens  rewitalizacji i przywracania do życia  historycznych i postindustrialnych obiektów na Śląsku.  Dlatego też w takich przestrzeniach, historycznych, postindustrialnych, w takich przysłowiowych „ruinach” chcemy i będziemy się pojawiać by zaszczepiać je młodzieńczą energią i mieć nadzieję na ich ponowne życie w nowych czasach i realiach.

A po drugie, często w historii jazzu nowe zjawiska były uznawane za... koniec jazzu. Tak było z be-bopep, free jazzem, etc. A jednak historia pokazała, że ten koniec był początkiem czegoś nowego, ale wciąż zakorzenionego w jazzie. Stąd tzw. ruiny wydają się idealnym miejsce dla festiwalu o takiej idei jak ten festiwal. Czyli prezentacji jak młodzi twórcy rozumieją jazz.

 

Miejsce realizacji festiwalu Jazz w Ruinach 2019 to licząca ponad 150 lat Hala Modeli GZUT (Wincentego Pola 7, 44-100 Gliwice). To tutaj powstawały pomniki, które dzisiaj są prezentowane na terenie całego kraju.

590

Dla tych, którzy lubią mapy sytuacyjne - proszę bardzo - nowa lokalizacja festiwalu jest w okolicach kampusu Politechniki Śląskiej i Parku Chrobrego. Stamtąd bardzo łatwo dojść. A dojechać jeszcze prościej od strony DTŚ.

641


 

15 Jazz w Ruinach 2019

YouTube